Amasya Üniversitesi

Yabancı Diller Yüksekokulu

 

COVID-19 Kapsamında Önlemler ve İletişim Bilgileri

 

 

Değerli Öğrencilerimiz,

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) sürecini daha etkin yönetebilmek için yaptığımız hazırlıkların bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyoruz. COVİD-19 hastalığının dünya ve toplumumuz üzerindeki büyük etkisinin nedenlerini hatırlatmanın gereğine inanıyoruz. Sorumlu bireyler olarak kontrollü hayatı en iyi biçimde uygulamalıyız. Aşağıda genel bilgilerden sonra ihtiyaç duymanız halinde kurumumuzda iletişim kuracağınız akademik ve idari personel bilginiz bulabilirsiniz.

 

GENEL BİLGİ

Sağlık Bakanlığının paylaştığı genel bilgiler (Daha fazla bilgi için covid19bilgi.saglik.gov.tr adresiniz ziyaret edebilirsiniz):

COVID-19 Nedir?

COVID-19, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Yeni Koronavirüs Hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olur.

Belirtileri Nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. 

 • Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
 • Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
 • Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:

 • 60 yaş üstü olanlar
 • Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:
  • Kalp hastalığı
  • Hipertansiyon
  • Diyabet
  • Kronik Solunum yolu hastalığı
  • Kanser
 • Sağlık Çalışanları

 

YÜKSEKOKULUMUZDAKİ ÖNLEMLER ve İLETİŞİM

Yüksek okulumuz bünyesinde Sağlık Bakanlığının 17 Temmuz 2020 tarihli COVİD-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen önlemlere dikkat ediyoruz. Bunlardan bazıları şöyledir:

 1. Ofisler sık sık havalandırılmaktadır.
 2. Çalışanlar arasında en az 1-2 metre mesafe olması bırakılmaktadır.
 3. Çalışanlar, bir araya geldiklerinde maske takmaktadır.
 4. Hijyenine dikkat edilmektedir. İşyerleri temizliğinde özellikle kapı kolları başta olmak üzere sık dokunulan yüzeylerin temizliğine dikkat edilmektedir. Dolayısyla tüm alanlar dezenfekte edilmektedir.

 

Eğitim ve öğretim sürecine yönelik soru ve sorunlarınız için ilgili akademik personelimiz ile iletişim kurabilirsiniz:

 

 

İdari:

Tel: 0358 211 50 49

Eposta: ydy@amasya.edu.tr

 

Akademik:

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü:

Arş. Gör. Alper Baladın

Tel: 5537

Eposta: alper.baladin@amasya.edu.tr

 

İngilizce Hazırlık Eğitimi:

Arş. Gör. Esra Nur Topçu

Tel: 5541

Eposta: esra.topcu@amasya.edu.tr

 

 Hepinize sağlıklı ve başarılı günler diliyoruz.